X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

 به کمک سلولهای بنیادی ، افراد دیابتی از تزریق انسولین بی نیاز می شوند


بهره گیری از سلولهای بنیادی در درمان دیابت
محققان می گویند: یک معالجه آزمایشی با کمک سلول های بنیادی، به بیماران مبتلا به دیابت نوع یک کمک کرد برای مدتی از تزریق انسولین بی نیاز شوند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ، طرح مشترک آمریکا و برزیل با شرکت ۲۳ بیمار نشان داد پس از پیوند سلول های بنیادی از مغز استخوانی که از بدن خود بیمار گرفته شده بود، بدن آنها توانست انسولین تولید کند.
حتی بیمارانی که وضعشان دوباره بد شد نسبت به گذشته، نیازمند تزریق انسولین کمتری بودند.
این محققان در مجله “جی اِی ام اِی” هشدار دادند این معالجه تنها ممکن است در کسانی موثر باشد که به تازگی مبتلا شده اند.
این معالجه برای جلوگیری از تخریب سلول های انسولین ساز توسط دستگاه ایمنی بدن مبتلایان دیابت نوع یک طراحی شده است. این بیماری معمولا از سنین کودکی شروع می شود.
تیم دانشگاه نورت وسترن در آمریکا و “مرکز خون منطقه ای” در برزیل برای سنجش تاثیر این شیوه معالجه، میزان سی-پپتاید را اندازه گیری کردند که نشان می دهد بدن چقدر انسولین تولید می کند.
بیست نفر از بیماران در این مطالعه، از تزریق انسولین بی نیاز شدند که در مورد یکی از آنها برای چهار سال ادامه داشت. هشت نفر آنها مجددا با تزریق انسولین نیاز پیدا کردند اما به میزانی کمتر.
دکتر ریچارد برت از دانشگاه نورت وسترن گفت: این معالجه در سه نفر از بیماران اثری نداشت و همچنین بعید بود در بیمارانی که سه ماه از زمان تشخیص بیماری آنها گذشته بود موثر باشد؛ به این علت که در این مقطع دستگاه ایمنی بدن سلول های آیلیت را نابود کرده است.
این شیوه همچنین برای کسانی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند بی تاثیر بود زیرا بدن این افراد هنوز انسولین تولید می کند.
دکتر ایان فریم، مدیر تحقیقات “دیابت انگلیس” گفت: نباید اهمیت این تحقیقات را بزرگ جلوه داد.
وی افزود: “ما مایلیم برای مقایسه نتایج، شاهد تکرار این آزمایش در یک گروه کنترل شده بزرگتر و مشاهده نتایج در یک دوره طولانی تر در گروه گسترده تری از افراد باشیم.”
فریم گفت: “اشتباه است که افراد مبتلا به دیابت را با تکیه بر شواهدی که این مطالعه فراهم می کند، بیهوده نسبت به یک معالجه تازه امیدوار کنیم.”