X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

 ” پوست جنین ” ، روش جدیدی برای پیوند پوست به قربانیان سوختگی های شدید است


درمان سوختگی با پیوند پوست جنین
پژوهشگران فرانسوی می گویند روش نوینی برای پیوند پوست جدید به قربانیان سوختگی های شدید پیدا کرده اند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی نیوز ، پژوهش های این دانشمندان بیانگر آن است که سلول هایی که از جنین های نارس انسان به موش ها پیوند زده شد، طی ۱۲ هفته به رشد کامل و همانند پوست انسان رسیده است.
نتایج این پژوهش که در مجله علمی “لانست” منشر شده است بیانگر آن است که این یافته ها می تواند به بیمارانی که بدن آنها پوست صورت پیوندی را پس زده ، کمک کند.
متخصصان پوست معتقدند که این یافته جدید می تواند گام بزرگی در درمان بیماری های پوستی ناشی از سوختگی تلقی شود.
طی ۲۰ سال گذشته، بیمارانی که از ضایعات سوختگی شدید رنج می بردند از روش کشت و رشد پوست جدید درآزمایشگاه استفاده می کردند که در آن از پوست سالم خود بیماران استفاده می شد. اما این روش که حداقل سه هفته طول می کشد، بیماران را در معرض عوارض جانبی نظیر بی آبی مفرط و عفونت قرار می دهد.
پیوند پوست اهدایی نیز محدودیت های خاص خود را دارد و علاوه بر این همیشه و به هنگام در دسترس نیست و اغلب توسط سیستم ایمنی بدن بیماردریافت کننده پوست پذیرفته نمی شود.
استفاده از تورهای مصنوعی که بتوان به روی آنها پوست جدید را کشت و نمو داد نیز یکی از روش های مورد نظر متخصصان بوده است. اما این روش برای سوختگی های شدید و زخم های بزرگ کارآیی ندارد و احتمال پس زده شدن توسط بدن دریافت کننده را بالا می برد.
آزمایش های جدید بر روی پنج موش به مدت ۱۲ هفته انجام شد ومعلوم شد پوست پرورش یافته مشخصات یکسانی با پوست انسان دارد.
دکتر “کریستین بالدشی” از موسسه درمان با سلول های بنیادی شهر اوری فرانسه که مسئولیت این پژوهش را برعهده داشته ، این نتایج را کاملا امیدوارکننده و قابل اعتماد می داند.
او معتقد است که این روش جدید می تواند مشکل در دسترس نبودن پوست موقتی جایگزین برای بیمارانی را که منتظر دریافت پوست جدید کشت شده درآزمایشگاه هستند، حل کند.
محققان هم اکنون در حال فراهم کردن مقدمات آزمایش های نهایی بروی نمونه های انسانی هستند