X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

 خط قرمز آزمایشات استفاده از DNA انسان در حیوانات چیست ؟


آیا دستکاری ادغام ژنتیکی DNA انسان با حیوانات قانونمند می‌شود؟
دانشمند‌ان انگلیسی پژوهش جدیدی را آغاز کرده‌اند تا بررسی کنند که چطور DNA انسانی در آزمایشات حیوانی قابل استفاده است و مرزهای این دانش بحث برانگیز را تعیین کنند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، هر چند کارشناسان و متخصصان سال‌ها است که در زمینه‌ دانش DNA انسان و حیوان تاخت و تازه کرده‌اند ــ مانند جایگزینی ژنهای حیوانی با ژنهای انسانی یا پرورش اعضای انسان روی بدن حیوانات ــ اما این بار دانشمند‌ان آکادمی علوم پزشکی انگلیس قصد دارند، مطمئن شوند که عموم مردم قبل از این که این پروسه بیش از این پیش برود، مطلع هستند که چه اتفاقی در آزمایشگاه‌ها در حال وقوع است.
روبین لوول ــ بادج، کارشناس سلول‌های بنیادی در موسسه تحقیقات پزشکی انگلیس می‌گوید: شاید این علم در ظاهر چندش آور و کثیف باشد، اما وقتی بتواند یک بیماری خطرناک در درمان کند، قطعا ارزشمند خواهد بود.
دانشمند‌ان هم اکنون در تلاش هستند که خط و مرز این قبیل آزمایشات را در استفاده از DNA انسانی در حیوانات مشخص کنند‌، چون در حال حاضر قوانین مربوط به میزان استفاده از DNA انسانی بر روی یک جانور مبهم و نامعلوم است؛ بنابراین دانشمند‌ان سعی دارند قانونی منطقی برای این آزمایشات تعیین کنند.
* شبیه سازی DNA چیست ؟
این روش که در اصطلاح علمی DNA Cloning یا Molecular Cloning و یا Gene Cloning گفته می شود عبارت است از مجموعه عملیاتی که توسط آن قسمتی از DNA موجود مورد علاقه که قرار است شبیه سازی شود، به یکی از انواع موجودات ارگانیکی خود تکثیر منتقل می شود. معمولا” از باکتری های خود تکثیر یا Bacterial Plasmid ها برای اینکار استفاده می شود.
طی این شرایط DNA مورد علاقه توسط یک میزبان پردازش و تکثیر می شود. این تکنولوژی تقریبا” از سال ۱۹۷۰ استفاده می شود و از معمولترین فعالیت ها در آزمایشگاه های زیست شناسی می باشد. در این روش، دانشمندان معمولا” از ژن های خاصی برای کپی از یک ژن خاص استفاده می کنند.
هدف از انجام این تحقیقات و ایجاد حیوانات حاوی سلول‌های انسانی کمک به درمان بیماران دردمند است هدف نهایی این تحقیقات پیوند اعضا خصوصا کبد و پانکراس این گوسفندها به بیماران نیازمند به عضو پیوندی است که در تولید این گوسفندها از سلول های بنیادی گرفته شده از مغز استخوان آنها استفاده شده است.
پیوند بافت‌های تولیدی به این روش با موفقیت در گوسفند و خوک انجام شده و در حال حاضر در مرحله کسب مجوز از اداره غذا و داروی آمریکا (FDA( و پیدا کردن افراد مناسب برای آزمایش آن روی بیماران نیازمند به پیوند کبد است .
در این حوزه حیوانات دیگری از جمله موش‌هایی با سلول‌های انسانی نیز تولید شده است ولی متاسفانه در آن حیوانات میزان سلول های انسانی بسیار اندک (حدود یک صدم درصد) بوده و قابل استفاده نیست ولی گوسفندهای تولیدی در این طرح دارای درصد قابل توجهی سلول های انسانی هستند که امکان استفاده از بافت‌های آنها جهت پیوند وجود دارد.
اهمیت استفاده از این روش از آنجا ناشی می شود که به عنوان مثال از حدود ۱۰ هزار بیماری که هر ساله در آمریکا به پیوند کبد نیاز دارند تنها حدود دو هزار نفر موفق به دریافت کبد پیوندی می شوند و در مورد سایر بافت های پیوندی هم همین مشکل وجود دارد .