X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
گام های بلندی که از سوی محققان ایرانی در زمینه پزشکی برداشته شده است نشان می دهد که محققان ایرانی سعی دارند با بازخوانی تجربیات دیگران و گذر از مهندسی معکوس به تجربیات ارزنده ای در این زمینه دست یابند.
سعی محققان ایرانی در کوتاه کردن مسیر رسیدن به دستاوردهای با اهمیت در حوزه های مرتبط علوم پزشکی با فناوری های نوین در سالهای اخیر رشد فزاینده ای داشته است و در این گزارش یکسال تلاش محققان در این حوزه بازخوانی می شود
اردیبهشت ماه 87
تولید داروهای نوترکیب برای درمان بیماریهای صعب العلاج توسط محققان کشور
دکتر رسول دیناروند - معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بررسی برای تولید فرآورده های دارویی در گروه فرآورده های نوترکیب خبر داد. وی گفت: این داروها عمدتاً برای بیماری های صعب العلاج کاربرد دارند و هر زمان که تأییدیه وزارت بهداشت و کمیته های کارشناسی را دریافت کنند به بازار دارویی کشور وارد می شوند.
" تولید ماده اولیه ضدسرطان در کشور
دکتر محمدحسین زرین تن - رئیس مرکز رشد علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تولید ماده اولیه ضد سرطان، تهیه فرآوری "آنتی هموروئید" و واریس از گیاهان، تولید محصول "آرموآرتروز" به عنوان برطرف کننده آرتروز و دور کننده گیاهی حشرات از انسان خبر داد.....
اردیبهشت ماه 87
تولید داروهای نوترکیب برای درمان بیماریهای صعب العلاج توسط محققان کشور
دکتر رسول دیناروند - معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بررسی برای تولید فرآورده های دارویی در گروه فرآورده های نوترکیب خبر داد. وی گفت: این داروها عمدتاً برای بیماری های صعب العلاج کاربرد دارند و هر زمان که تأییدیه وزارت بهداشت و کمیته های کارشناسی را دریافت کنند به بازار دارویی کشور وارد می شوند.
" تولید ماده اولیه ضدسرطان در کشور
دکتر محمدحسین زرین تن - رئیس مرکز رشد علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تولید ماده اولیه ضد سرطان، تهیه فرآوری "آنتی هموروئید" و واریس از گیاهان، تولید محصول "آرموآرتروز" به عنوان برطرف کننده آرتروز و دور کننده گیاهی حشرات از انسان خبر داد.
خردادماه
تولید فرآورده دارویی برای درمان نوعی بیماری پوستی توسط محققان کشور
دکتر رامین میری - رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از دریافت مجوز تولید صنعتی "اپی لین" به عنوان یک فرآورده دارویی با منشاء گیاهی برای اولین بار در کشور برای درمان یک نوع بیماری پوستی خبر داد.  این دارو منشاء گیاهی دارد و با نام "اپی لین" برای اولین بار در کشور و دنیا برای درمان یک نوع بیماری پوستی تولید شده است. این فرآورده دارویی به صورت موضعی برای بیماری "هیرسوتیسم" که نوعی بیماری پوستی رایج در خانم ها بوده و به صورت ایجاد و رشد موهای زائد در صورت زنان ظاهر می شود، به کار می رود.
موفقیت محققان ایران در تولید نانو پودر فریت برای هدایت دارو در بدن
محققان کشورمان برای اولین بار در کشور روشی جدید برای تهیه نانو پودرهای فریت منگنز - روی برای هدایت دارو در بدن ابداع کردند که در این روش دارو با استفاده از فناوری نانو و میدانهای مغناطیسی به نقطه مورد نظر در بدن ارسال می شود. این ماده ابزاری است که دارو بر روی آن سوار و از طریق رگ وارد بدن می شود و با استفاده از میدانهای مغناطیسی دارو به نقطه مورد نظر ارسال می شود.
تولید نانوپودر هیدروکسی آپاتیت با باکتری ایرانی برای ترمیم استخوان
محققان کشورمان موفق به تولید نانو پودر هیدروکسی آپاتیت با استفاده از یک سویه باکتری بومی ایرانی با نام "سراشیا" شدند که برای ترمیم و بازسازی بافت آسیب دیده استخوان و پوشش دهی کاشتنیهای استخوانی به کار می رود. "هیدروکسی آپاتیت" کاربرد گسترده ای در پزشکی و دندانپزشکی دارد. استفاده از باکتری در تولید نانوذرات هیدروکسی آپاتیت روشی ارزان و دوست دار محیط زیست است که به تولید نانوپودر با خواص بهینه و شباهت شگفت انگیز به هیدروکسی آپاتیت موجود در ساختار استخوان بدن انسان منجر می شود.
طراحی نرم افزار هوشمند کمک تشخیصی سرطان سینه توسط محققان کشور
نرم افزار هوشمند کمک تشخیصی سرطان سینه زنان برای کاهش نیاز به تکه برداری (بیوپسی) در دانشکده مهندسی هسته ای و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و تدوین شد. نرم افزار ایجاد شده پس از دریافت فایل تصویر ماموگرافی با دقت 90 درصد قابلیت جداسازی انواع بدخیم و خوش خیم غده های سینه را دارد. تعداد قابل توجهی از توده های مشکوک برای تکه برداری (بیوپسی) در نظر گرفته می شوند، در حالی که 60 درصد از آنها خوش خیم تشخیص داده می شود از این رو با استفاده از نرم افزار طراحی شده در این پژوهش، پزشک معالج می تواند اطمینان بیشتری از تشخیص خود یافته و برخی از این نمونه برداری ها را به معاینات بعدی موکول کند.
تولید پارچه های ضد باکتری برای مصارف پزشکی توسط محققان ایرانی
محققان کشورمان با نانو ذرات نقره موفق به تولید پارچه های آنتی باکتریال شدند که علاوه بر جلوگیری از رشد باکتری بر روی پارچه و در تولید ملحفه های بیمارستانی، منسوجات بافته نشده اتاقهای عمل، ماسک، لباسهای پزشکان مورد استفاده قرار می گیرند. این ماده علاوه بر جلوگیری از رشد باکتری بر روی پارچه، باکتریهای نواحی اطراف پارچه را نیز از بین می برد.
اجرای موفقیت آمیز تشخیص ضایعات تومورال راههای هوایی فوقانی توسط لیزر
دکتر محمد فرهادی - رئیس مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی ایران از اجرای موفقیت آمیز تشخیص ضایعات تومورال راه های هوایی فوقانی به کمک لیزر خبر داد. در این پروژه ابتدا داروی حساس به نور به بیمار داده می شود و پس از آن به راههای هوایی فوقانی یا سطح پوستی که ضایعه مشکوک به تومور در آن ناحیه است، طول موج خاصی از نور لیزر تابانده می شود و بازخورد آن نور به ما نشان می دهد که ضایعه ای در آن ناحیه وجود دارد و باید درمان شود. پس از آن به کمک فوتودیانامیک تراپی دوباره طول موج خاصی از لیزر به آن بخش تومورال تابانده می شود. البته درمان کامل بستگی به نوع و اندازه تومور و ضایعه دارد که ممکن است به جلسات متعددی برای درمان با فوتوداینامیک تراپی باشد تا ضایعه مورد نظر درمان می شود.
تیر ماه
کارآزمایی بالینی داروی گیاهی ضد سرطان در ایران
پژوهشگران کشورمان در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس ماده گیاهی تولید کردند که در درمان سرطان موثر است. این دارو در حال حاضر مراحل توسعه و آزمایشهای بالینی را طی می کند.
محققان کشور موفق به تولید ژلهای ضدعفونی کننده دست شدند
محققان کشورمان با توجه به خواص آنتی باکتریال نانو ذرات نقره موفق به تولید ژلهای ضد عفونی کننده دستها شدند. این ژلها در محیطهای بیمارستانی بکار برده می شوند و پرستاران برای مراقبت از بیماران می توانند بدون آنکه به پوست دست آسیبی برسد با استفاده از این ژل دستهای خود را ضد عفونی کنند.
مردادماه
ساخت نوع جدیدی از مواد پر کننده و تحریک کننده استخوان سازی در کشور
نوع جدیدی از مواد پر کننده استخوان با ویژگی تحریک استخوان سازی توسط محققان کشورمان در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد. این ماده پر کننده حذف مشکل زیست تخریب پذیر نبودن ترکیبات متداول و همچنین استخوان سازی وتحریک به ساخت سلولهای استخوانی را دارا است.
تولید داروی تراریخته
دکتر حمیدرضا طیبی - رئیس جهاد دانشگاهی از دستیابی محققان جهاددانشگاهی به کسب توانمندی ژنتیکی در بحث تولید داروهای تراریخته خبر داد. وی همچنین از کسب فناوری تسریع در تکثیر گیاه "آلوورا" و کاربرد آن در صنایع دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنایع غذایی خبر داد. محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی موفق شدند سرعت تکثیر گیاه را تا 100 برابر در آزمایشگاه افزایش دهند.
شهریور ماه
آغاز تولید فراورده های بیوتکنولوژی
دکتر حمید گورابی - رئیس پژوهشکده رویان از آغاز تحقیقات در زمینه تولید فرآورده های بیوتکنولوژی خبر داد و گفت: تولید BFGF (فاکتور رشد فیبرو بلاستی) که عملا توسط محققان پژوهشکده در چرخه تولید و استفاده قرار گرفته است حاصل تحقیقات محققان این پژوهشکده است.
ساخت دستگاه کبد زیست مصنوعی برای نخستین بار در کشور
دکتر جلال الدین غنوی - محقق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نحوه ساخت دستگاه کبد زیست مصنوعی را تشریح کرد. وی گفت: برای نشاندن سلولهای بنیادی کبدی و سلول های کبدی بر روی ماتریس نانو آنها را با کلاژن مخلوط می کنیم و سپس آشیانه ای برای تکامل ساختار کبدی ایجاد می کنیم . ساختار سلولها در این روش به صورت دو قطبی می ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می کند. در این روش از سلولهای بنیادی کبدی و سلول های کبدی گوسفند استفاده می شود . مقدار کلاژن و سلولهای بنیادی برای هر بیمار باید به صورت متفاوتی محاسبه شود زیرا این موضوع بستگی به حاد بودن بیماری دارد. ما در ساخت این دستگاه از کبدی که خداوند آن را با ساختار ساده ای برای دفع سموم و مواد زاید بدن طراحی کرده، الگوبرداری کردیم.
موفقیت محققان کشور در تولید سلولهای رگ ساز با استفاده از سلولهای بنیادی
محققان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با استفاده از سلولهای بنیادی موشی موفق به تولید سلولهای رگ ساز شدند. محققان در این پروژه با تحقیق در زمینه تمایز سلولهای بنیادی جنینی به سلولهای پیش ساز رگ موفق به تولید سلولهای پیش ساز رگ به صورت عملکردی شدند. وظیفه اصلی این سلولها رگ سازی است.
تلاش محققان کشور برای تحول در درمان بیماران سکته قلبی با سلول بنیادی
علی کرمی - رئیس مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج) از تحول در درمان سکته قلبی با سلولهای بنیادی به کمک فناوری نانو خبر داد و گفت: قصد داریم در آینده نزدیک با ترکیب بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و سلولهای بنیادی این طرح را به اجرا درآوریم. قصد داریم با ترکیب بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و سلولهای بنیادی در درمان سکته قلبی با سلولهای بنیادی به کمک فناوری نانو تحول ایجاد کنیم.
موفقیت محققان ایرانی در دارو رسانی استنشاقی

دکتر عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی - عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی دارورسانی افشانه ای خبر داد و گفت: این موفقیت محققان در آینده نزدیک نویدبخش ورود چند فرمولاسیون استنشاقی به بازار تولیدات دارویی خواهد بود که این امر موفقیتی بزرگ محسوب می شود. دارو رسانی استنشاقی یکی از روشهای جایگزین مصرف داروها به جای تزریق است که صنایع و مراکز علمی معتبر بین المللی توجه ویژه ای را نسبت به راههای دیگر دارورسانی نوین داشته اند.


مهر ماه
گام مهم ایران در درمان ناشنوایی
دکتر محمد فرهادی - رئیس مرکز تحقیقات گوش، حلق، بینی و سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: محققان ایرانی موفق شدند در یک پروژه تحقیقاتی با استفاده از سلولهای بنیادی مغز استخوان موش به سلولهای مویی شنوایی گوش داخلی در محیط آزمایشگاهی دست پیدا کنند. سلولهای مویی شنوایی موشی سلولهایی هستند که در ناشنوایان دچار آسیب شده و قابل ترمیم نیستند. ما در این پروژه تحقیقاتی موفق شدیم به بهترین شرایط کشت سلولی برای بدست آوردن درصد بالایی از سلولهای مویی شنوایی دست پیدا کنیم. با این روش می توان با استفاده از سلولهای مغز استخوان افراد ناشنوا بدون مشکل پس زدن پیوند به درمان این گونه افراد پرداخت و گام بزرگی در بهبود پرجمعیت ترین معلولیت جهانی برداشت.
آبان ماه
تولید فاکتور 8 بیماران هموفیلی به صورت نوترکیب توسط محققان کشور
دکتر محمدرضا فاضلی - مدیر مرکز رشد واحدهای فناوری فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران از تولید فاکتور 8 بیماران هموفیلی به صورت نوترکیب در این مرکز رشد خبر داد. تولید فاکتور 8 از سوی یکی از شرکتهای جدید مستقر در مرکز رشد انجام می شود. فاکتور 8 تاکنون از پلاسما که یک فرآورده خونی است، تهیه می شد اما امروزه در دنیا برخی از کشورها شروع به تولید فاکتور 8 نوترکیب کرده اند. فاکتور 8 نوترکیب برای بیماران هموفیلی به روش بیوتکنولوژی تهیه می شود.
تلاش محققان پژوهشکده رویان برای تولد اولین بز شبیه سازی شده
دکتر حمیدرضا گورابی - رئیس پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی از طی مراحل نهایی تولد بز تراریخته (ترانس ژن) خبر داد و گفت: در حال حاضر در انتظار انتخاب بز میزبان برای انتقال جنین بز تراریخته به آن هستیم تا از آن در درمان بیماری هموفیلی نوع B مورد استفاده قرار گیرد. دستکاری ژنتیکی به منظور دستیابی به اهداف درمانی از جمله اهداف رویان در تولید حیوانات تراریخته یا ترانس ژن است که در این راه فعالیتهای جدی بر روی "بز" به تازگی انجام گرفته است.
آذرماه
تولید پانسمان بیواکتیو برای درمان زخمها توسط محققان کشور
محققان کشور توانستند پانسمانهای بیواکتیو برای درمان زخمها تولید کنند. بیومواد و مواد تشکیل دهنده این پانسمانها از مواد طبیعی دریایی است که برای اولین بار در دنیا تولید شده است . پانسمانهای بیواکتیو سرعت ترمیم زخم، زخم های حاد، عروقی، زخم بستر و زخم های دیابت 75 درصد را افزایش می دهد. با استفاده از این ماده بیش از 15 نوع مختلف از انواع پانسمان طراحی شده است که برای هر نوع زخم، سوختگی و محلول شست شوی آنها، زخمهای دیابت، زخمهای عمیق بستر کاربرد دارد.
سنتز نانو فیبریل های پپتیدی و پروتئینی به منظور کمک به دارو رسانی
پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران موفق به سنتز نانوفیبریل های پپتیدی و پروتئینی موجود در پروتئین آلبومین سرم انسانی شدند. هدف از انجام این پژوهش بررسی چگونگی تشکیل نانو "فیبریل های پپتیدی"، ساز و کار آنها و مطالعه تغییر ساختار آنها است.
بهمن ماه
استفاده از روش اسب درمانی برای بیماران مبتلا به فلج مغزی و ضعف عضلانی
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با محاسبه و مدل سازی یکی از عضلات اصلی لگن، روش اسب درمانی را به شکل ریاضی تحلیل و آزمایش کردند. اسب درمانی (هیپوتراپی) روشی مطلوب برای بازتوانی است. در این شیوه شباهت بین حرکت راه رفتن اسب و راه رفتن انسان، ترتیب پذیری و هوش اسب در پذیرفتن و اجرای فرامین مربی و برقراری ارتباط روانی بیمار و اسب اثر سودمندتری در مقایسه با ابزارهای عادی توانبخشی دارد.
تولید جدیدترین داروهای ایرانی برای بیماران ام اس و نارسایی کلیه
سه داروی اینترفرون بتا 1a (رسیژن)، اینترفرون بتا 1b، اریتروپوئتین بتا و ماده موثره فینگولیمود که در درمان بیماری ام اس و کم خونی ناشی از نارسایی کلیه کاربرد دارد امروز در کشور تولید شد. "فینگولیمود" یک داروی بسیار موثر در پیشگیری از عود حملات ناتوان کننده در بیماران مبتلا به ام اس است که با مصرف یک بار در روز از عود مجدد بیماری تا 50 درصد در بیماران مبتلا جلوگیری می شود.
اینترفرون بتا 1a با نام "رسیژن" از خانواده داروهای مبتنی بر بیوتکنولوژی محسوب می شوند و نمونه ایرانی داروی ربیف است که برای استفاده بیماران ام اس وارد بازار دارویی کشور می شود.
اینترفرون بتا 1b نیز در درمان بیماری ام اس موثر است. اینترفرون های بتا معادل پروتئین های طبیعی بدن هستند که به روش مهندسی ژنتیک ساخته می شوند. این داروها در مبارزه با ویروس ها و تنظیم سیستم ایمنی مفید بوده و به صورت تزریقی استفاده می شود.
"اریتروپوئتین بتا" دارویی است که با تحریک گیرنده های خود در سلولهای مادر مولد گویچه های قرمز در مغز استخوان، تکثیر و تمایز اریتروئیدها را تحریک می کند و بر این اساس برای درمان کم خونی ناشی از نارسایی مزمن کلیوی در بیماران دیالیزی و کم خونی علامتی با منشاء کلیوی در بزرگسالان و کودکانی که هنوز تحت دیالیز نیستند، کاربرد دارد.